UE | Praca sezonowa, a zwrot podatku

UE | Praca sezonowa, a zwrot podatku [11.10.2013]

Pracowałeś sezonowo za granicą? Odzyskaj zapłacony tam podatek. O zwrot nadpłaconej kwoty mogą starać się osoby, których pracodawca odprowadzał zaliczki na poczet podatku dochodowego.

 

            Osoby pracujące sezonowo za granicą mają możliwość – po powrocie do kraju – odzyskać część zapłaconego tam podatku. Chodzi o nadpłatę zbyt wysokich zaliczek, jakie zostały pobrane na poczet podatku dochodowego.

            Rozliczenie z zagranicznym fiskusem na własną rękę wiąże się z wypełnieniem skomplikowanych formularzy, dlatego wielu naszych rodaków korzysta z usług wyspecjalizowanych biur podatkowych. Warto jednak wiedzieć, jakie przepisy w zakresie zwrotu podatku obowiązują w najpopularniejszych wśród Polaków krajach, a więc w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

 

Niemcy

            O zwrot podatku za pracę w Niemczech może ubiegać się każdy kto, legalnie pracował w tym kraju. Wystarczy, że pracodawca odprowadzał w jego imieniu zaliczki na podatek dochodowy. Rozliczenia można dokonać w ciągu 4 lat od zakończenia roku podatkowego. Procedura zwrotu trwa 3-6 miesięcy.

            Podstawą ubiegania się o zwrot podatku w Niemczech jest Lohnsteurekarte (karta podatkowa) albo zastępcze oświadczenie podatkowe (Besondere Lohnsteuerbescheinigung), wypełnione i poświadczone przez pracodawcę. Często występującym dokumentem jest też zwykłe zaświadczenie o zarobkach (Lohnsteurbescheinigung).

            Uwaga! Nie wszystkim pracownikom zatrudnionym sezonowo w Niemczech przysługuje zwrot nadpłaconego podatku. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku osób, których wynagrodzenie opodatkowane jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym (Pauschalierung der Lohnsteuer). Taka możliwość dotyczy również pracowników, których zatrudnienie jest tymczasowe (krótkoterminowe), w tym pracowników sezonowych. Różnica w stosunku do opodatkowania na zasadach ogólnych polega na tym, że podatek zryczałtowany jest podatkiem pracodawcy i to pracodawca ponosi jego ciężar. Natomiast pracownikom opodatkowanym na zasadach ogólnych pracodawcy potrącają podatek z wynagrodzenia, który stanowi niejako zaliczkę na poczet zobowiązania rocznego, które powstaje po złożeniu zeznania podatkowego (potocznie zwanym również wnioskiem o zwrot podatku). Podatek potrącony z wynagrodzenia pracowników opodatkowanych na zasadach ogólnych jest podatkiem tych pracowników – może być zatem rozliczony na koniec roku.

            W związku z powyższym, pracownicy opodatkowani ryczałtowo nie mają prawa ani obowiązku do wykazania tak opodatkowanych dochodów w zeznaniu rocznym, nie przysługuje im w związku z tym zwrot podatku.

 

Holandia

            O zwrot nadpłaconego podatku w krainie tulipanów może się starać każdy, kto pracował w tym kraju legalnie i posiada BSN numer (dawny SOFI numer). Dotyczy to również całej rzeszy Polaków pracujących w Holandii sezonowo na podstawie umów czasowych.

            Podstawą do uzyskania zwrotu podatku jest holenderska karta podatkowa (Jaaropgave lub Jaaropgaaf). W przypadku, gdy twój dochód okaże się niższy od kwoty wolnej od podatku, będziesz miał szansę odzyskać całość sumy przekazanej fiskusowi. Warto pamiętać, że aż w 98 procent przypadkach zaliczki na podatek dochodowy pobierane są w zawyżonej kwocie.

            O zwrot podatku możesz się starać do pięciu lat wstecz po upływie roku podatkowego. 31 grudnia 2013 r. mija ostateczny termin rozliczania się z podatku za rok 2008. Czas oczekiwania na zwrot pieniędzy trwa zazwyczaj 3-6 miesięcy, pod warunkiem że zeznanie podatkowe za obecny rok zdążysz złożyć przed końcem marca przyszłego roku. W przeciwnym razie cała procedura może się przeciągnąć do 6-12 miesięcy.

 

Wielka Brytania

            Każda osoba, która pracowała sezonowo w Wielkiej Brytanii i w całym okresie zatrudnienia zarobiła mniej niż wynosi kwota wolna od podatku w danym roku podatkowym jest uprawniona do zwrotu całości zapłaconego podatku. Kwota wolna od podatku w UK (tzw. Personal Allowance) w roku podatkowym 2013/2014 wynosi 8105 Ł brutto.

            W przeciwieństwie do większości krajów Europy, rok podatkowy na Wyspach nie pokrywa się dokładnie z rokiem kalendarzowym. W Wielkiej Brytanii trwa on od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku. Nowy rok podatkowy 2014/2015 zacznie się na Wyspach dokładnie 6 kwietnia przyszłego roku.

            Do zwrotu podatku z pracy sezonowej potrzebny jest dokument P45, który pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi na zakończenie kontraktu. Dokumenty podatkowe możesz wysłać jeszcze przed zakończeniem trwającego roku podatkowego, jest to jednak równoznaczne z podjęciem zobowiązania do nie podejmowania żadnej pracy na terenie Wielkiej Brytanii do 5 kwietnia 2014 roku.

            Rozliczenia z fiskusem możesz dokonać w dowolnej chwili w ciągu 5 lat. Jeśli ubiegasz się o zwrot nadpłaconego podatku w roku 2008/2009, który zakończył się 5 kwietnia 2009 roku, to musisz złożyć swój wniosek przed 31 stycznia 2014 roku.

 

Maciej Sibilak

 Źródło: Praca i nauka za granicą, nr 253, str. 6

www.pracainauka.pl

Powrót


euro-punkt.pl on Facebook